Atbild speciālists

Uz jautājumiem par bērnu zobu veselību atbild Ģimenes zobārstniecība speciāliste Sintija Gusta sadarbībā ar Mansmazais.lv. 


 

Vai tā ir taisnība vai tomēr tikai mīts, ka knupīša lietošana ietekmē zobu stāvokli un knupītis sekmē šķību zobiņu veidošanos?

Tā var būt taisnība, ja bērns knupīti lieto ļoti daudz un ilgstoši, kas parasti jau gan nenotiek.
Savukārt, domājot par atradināšanos no knupīša, ir jāpadomā par otru ļaunumu, kas tiešām samērā bieži rada zobu un žokļu attīstības traucējumus, un tā ir īkšķa zīšana.
Ja bērnam ļoti ātri mēģina atņemt knupīti, viņš mēģina to kaut kā aizstāt, piemēram, ar īkšķa zīšanu, vai mēles zīšanu un savukārt šos ieradumus ir daudz, daudz grūtāk novērst.

Cik ilgā laikā iznāk zobiņš pirmais pēc sāpju sākšanās bērniņam? Pirmās pazīmes jau bija pirms divām nedēļām mazajai un kopš tā laika bērns ļoti daudz raud un ir viegli aizkaitināms :( Kā kopt pašus pirmos zobiņus?

Zoba izšķilšanās laiks patiesībā var būt ļoti dažāds, tas atkarīgs no samērā daudziem faktoriem, kā piemēram, gļotādas biezuma un elastības, no zoba novietojuma.
Parasti tas notiek apmēram nedēļas laikā, bet var būt arī 2-3 nedēļas. Un pašus pirmos zobiņus mums noteikti arī ir jātīra.
Var iegādāties speciālas pirksta uzmaviņas, kas ir domātas pirmo zobu tīrīšanai, vai īpaši mazās zobu birstītes, bet sākumā var izlīdzēties arī ar vienkāršu marlīti, ko aptin ap pirkstu un vienkārši notīra zobiņu no visām pusēm.

Kad jāsāk lietot bērnu zobu pasta? Manam dēliņam ir 9 mēneši un 2 zobiņi. Lietojam pirkstu uzmavu, lai notīrītu zobiņus. Lai gan esam iegādājušies arī bērnu zobu pastu, neesam ar to vēl tīrījuši, jo nevaru saprast, vai nav kaitīgi, ja viņš to norīs?

Uz katras bērnu zobu pastas būtu jābūt norādītam, no cik gadiem tā ir lietojama. Pārsvarā tas ir no 2-3 gadu vecuma, taču ir nopērkamas arī no 0 gadu vecuma.
Attiecīgi katra pasta paredz to, vai bērns jau ir spējīgs viņu izspļaut vai izskalot, vai ari viņš to principā apēd. Jo jaunākiem bērniņiem domāta pasta, jo tas sastāvs ir maigāks un ir paredzēts, ka bērns viņu ēdīs un tā nenodarīs nekādu ļaunumu.
Un atceramies, ka uz zobu birstes jāuzspiež ļoti mazs zirnītis - ar to pietiek.
Veiksmi tīrīšanā!

Mazulīte jau piedzima ar diviem baltiem, cietiem "punktiņiem" zobu vietā - vai tie varētu būt zobu aizmetnīši un vai tos kā īpaši jākopj? Vai mazuļiem, kuriem vēl nav zobiņu, jāievēro kāda īpaša mutes higiēna, piemēram, ir dzirdēts, ka mutīte jātīra ar mitru marlīti? Kādas formas knupītis ir visvēlamākais (lai labvēlīgi ietekmētu zobiņu veidošanos, sakodiena attīstību utt.)?

Kamēr bērnam zobiņi vēl nav izšķīlušies īpašas rūpes par mutes dobumu nebūtu nepieciešamas, savukārt tie 2 baltie punktiņi varētu būt zobiņu galiņi, kas drīz vien šķilsies tālāk, kas nozīmē, ka tos gan jāsāk tīrīt - to pašu marlīti aptin ap pirkstiņu un aptīra.
Ļoti retos gadījumos gadās, ka bērniņš jau piedzimst ar priekšējiem zobiņiem. Knupīša izvēle sakodiena attīstību praktiski neietekmē, taču galvenais noteikums, to nedrīkst lietot pārāk ilgi un nedrīkst arī pārāk ātri atņemt, lai bērns neizveido citus negatīvus paradumus kā sevi mierināt, piemēram, sūkāt īkšķi.

Pēc 1 gada vecuma sasniegšanas ģimenes ārste norīkoja vizīti pie zobu higiēnista, bet vēl joprojām (dēlam 1g 11mēn.) neesmu atradusi speciālistu, kura apmeklējums dēlam neizraisītu negatīvas emocijas (man tas šķiet būtiski pirmajam zobārsta apmeklējumam). Vai ir kādas pazīmes, kas liecinātu par zobu bojāšanos tā sākuma pakāpē, jo negribu radīt dēliņam draudus tikai tādēļ, ka mamma nevar speciālistu atrast :). Vai varat ieteikt jūsuprāt piemērotāku zobu pastu šim vecumam (kad bērniņš vēl neprot izspļaut to ārā un kārtīgi izskalot muti)? Un cik ļoti tiešām ir nepieciešams zobārsta apmeklējums šajā vecumā, ja redzamu un šķietamu bojājumu nav, bērnam ir laba pašsajūta, tiek ievērota zobu higiēna un uzturā tiek ievērojami ierobežoti zobu bojāšanos ietekmējoši ēdieni un uzkodas?

Bērns pie zobārsta pirmo reizi būtu jāatved līdz 3 gadu vecumam, attiecīgi pie zobu higiēnista tas būtu jāizdara nedaudz ātrāk. Noteikti ir jāskatās uz katru bērniņu atsevišķi, ja viņš ir pietiekoši drošs, tad to var darīt ātrāk, bet, manuprāt, līdz 2 gadu vecumam tas tomēr vēl nebūs patīkams process ne bērnam, ne vecākiem. Zobu higiēnai ir jābūt kā patīkamai pirmajai pieredzei zobārsta krēslā, lai vēlāk arī pats zobārsts asociētos ar kaut ko patīkamu.
Par zobu bojāšanos var liecināt tumšas nokrāsas pleķīši, rieviņas, plankumiņi uz zobu virsmām. Ja tādus novēro, tad noteikti būtu jāatnāk parādīties pie zobārsta, lai novērtētu, vai tie tiešām ir bojājumi, kas jālabo. Zobu pastai šajā vecumā noteikti ir jābūt Bērnu zobu pastai, jo viņas tieši tādēļ ir radītas, lai viņa nenodarītu kaitējumu tās norijot. Attiecīgi pārējais ir individuāla izvēle - garša, smarža, firma, iepakojums. Un vēl ir jāskatās Flora esamība zobu pastā, jo dažkārt dabīgajās zobu pastās, kas atkal citu iemeslu dēļ ir labas, nav Flora, kas ir ļoti nepieciešams Latvijā dzīvojošiem bērniem.

Vai nav nekas ārkārtējs, ka 2.5 bērnam vel nav visi piena zobiņi? Vēl gaidām 4 pēdējos lielos zobiņus. Acu zobiņi iznāca tik pirms mēneša, un, vai es nepieļāvu kļūdu, ka sāku dot FLURODEKS tabletītes jau no 1,9 vecuma?

Tas, ka bērnam 2.5 gados vel nav visi zobi iznākuši var būt pilnīgi normāli. Sānos dzeroklīši šķiļas apmēram 2-3 gadu vecumā. Un Flora tabletes ir jāsāk lietot jau no pirmā zobiņa iznākšanas brīža līdz pat pēdējā īstā zoba iznākšanas brīdim, līdz ar to viss tiek darīts pareizi un raizēm nav pamata.

Ko vajadzētu darīt, lai zobiņi nebojātos,? Vai sosītes lietošana, ietekmē zobus? Kurā vecumā vajadzētu bērniņu aizvest uz pirmo vizīti pie zobārsta?

Lai zobi nebojātos, tos ir jāsāk tīrīt ar pirmā zobiņa parādīšanos mutē. Tam pat var neizmantos zobu birsti - ar vienkāršu marli aptin pirkstu, katru vakaru un rītu notīrām. Kad zobiņi paliek vairāk, tad gan jāiegādājas bērna vecumam atbilstoša zobu birstīte un zobu pasta un cītīgi tīram. Par uzturu runājot nedrīkst pieļaut lielāko kļūdu - ilgstoši dzert saldinātus dzērienus no pudelītes, īpaši uz nakti. Vispareizākais būtu dot dzert tīru ūdeni. Un no 6 mēnešu vecuma jāsāk lietot Flora tabletes atbilstoši vecumam līdz pat pēdējā patstāvīgā zoba nomaiņai (apmēram 10-12 gadu vecumam). Samērīga knupīša lietošana parasti problēmas nesagādā. Svarīgi no viņa laicīgi atradināties. Un pie zobārsta uz pirmo vizīti jāatnāk līdz 3 gadu vecumam. Ja mājās novērojam, ko aizdomīgu, tad atnākam ātrāk.

Vai bērnam ir jālabo piena zobi, ja tajos ir caurumi? Esmu dzirdējusi dažādas atbildes no zobārstiem. Un cik bieži jātīra bērna zobi 3 un 5 gadi bērniem.

Zobi jātīra 2 reizes dienā un bērniem zobi mammām ir jāpārtīra līdz pat 11 gadu vecumam. No rīta tīram pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas, kad ēšana un našķēšanās vairs netiek paredzēta. Par labošanu runājot, tad piena zobi ir jālabo, taču katrs gadījums dažkārt tiek skatīts atsevišķi - tiek izsvērtas iespējas, vai var salabot un cik ilgi zobam vēl jāatrodas mutē. Sānu dzerokļi noteikti ir jālabo, ja vien tos var salabot, jo tie mutē uzturēsies līdz pat 11 gadu vecumam un viņi ir ļoti nepieciešami, lai pareizi attīstītos žoklis un neveidotos šķībi zobi.

Meitiņai 1.7g, nu jau kādas 2 nedēļas tīrām zobiņus ari ar zobu pastu, bet es pamanījusi, ka augšā pirmajiem 2 zobiņiem tā kā kaut kas brūns ir gan priekšpusē, gan aizmugurē. Tīrot liekas, ka mazāk paliek, domāju, ka tas no pudelītes varētu būt, jo tagad 2 mēn. pagājuši, ka nedodu pa nakti vairs pudeli ar tēju blakus. Vai ar laiku pazudis tas brūnums no zobiņiem?

Visdrīzāk aprakstītā brūnā maliņa ir tā saucamais pudeļu karies - ja tas pakasot nenāk nost (aplikums), tad tas visdrīzāk ir zoba bojājums. Ja zobiņi tiks cītīgi tīrīti ar zobu birstīti un pastiņu, tad tie var palikt nedaudz gaišāki un pat nedaudz mineralizēties un tālāk vairs neveidoties. Pilnībā tie neizzudīs, līdz nomainīsies uz īstajiem zobiņiem.

Meitiņai ir 1 gads un 4 mēn. zobiņi sāka nākt vēlu un aug pamazām, bet augšējais labās puses otrais zobs aug mazliet aiz pirmā. Vai par to būtu jāuztraucas un ko darīt?

Ja es pareizi sapratu, tad blakus zobiņš šķiļas blakus pirmajam un starp tiem ir atstarpīte - tas piena zobiem ir pilnīgi normāli un pat nepieciešami - ideālā variantā starp piena zobiem būtu jābūt atstarpītēm, jo viņu vietā šķilsies īstie zobiņi, kas savos izmēros ir lielāki.

Vai Ģimenes zobārstniecībā veic augšlūpas saitītes korekciju (cik maksā)? Kā tas izpaužas? Kādos gadījumos to jādara? Vai tas ietekmē runas attīstību vai tieši zobus? Saitīte sāk augt it kā zobiem pa vidu, bet stiepjas, bērnam 2 gadi. Cik gados (vai ar cik zobiem mutē) jāiet pie higiēnista?

Pie mums veic gan augšlūpas, gan mēles saitīšu korekcijas. Ja runa iet tieši par augšlūpas saitīti, tad pēc jaunākajām vadlīnijām tās korekciju parasti veic pēc patstāvīgo kanīnu izšķilšanās, kas notiek aptuveni 11-12 gadu vecumā. To dara, ja tā ir bieza, plata un traucē estētiski, vai traucē slēgties diastēmai (šķirbai starp priekšējiem zobiem). Pie runas attīstības var traucēt īsa, bieza mēles saitīte, ko gan ir jākoriģē pēc iespējas ātrāk. Pats process norit zobārsta krēslā, veic anestēziju un nelielu griezienu saitītē, uzliek šuvītes. Cena 30Ls.
 Bērns pie zobārsta pirmo reizi būtu jāatved līdz 3 gadu vecumam, attiecīgi pie zobu higiēnista tas būtu jāizdara nedaudz ātrāk. Noteikti ir jāskatās uz katru bērniņu atsevišķi, ja viņš ir pietiekoši drošs, tad to var darīt ātrāk, bet, manuprāt, līdz 2 gadu vecumam tas tomēr vēl nebūs patīkams process ne bērnam, ne vecākiem. Zobu higiēnai ir jābūt kā patīkamai pirmajai pieredzei zobārsta krēslā, lai vēlāk arī pats zobārsts asociētos ar kaut ko patīkamu.

Lai nodrošinātu lapas darbību, mēs izmantojas sīkdatnes. Ja turpini izmantot šo interneta lapu, tu piekrīti lietot mūsu sīkdatnes.